Ślub to niezwykłe wydarzenie, nic więc dziwnego, że wspomnienia z tego wyjątkowego dnia chcemy zachować na dłużej. Można oczywiście uwiecznić całą uroczystość na filmie, ale praktyka pokazuje, że znacznie częściej, niż do filmów, wraca się później do zdjęć, których oglądanie nie jest tak czasochłonne oraz nie wymaga od nas posiadania odpowiedniego sprzętu. Coraz częściej więc Pary Młode decydują się jedynie na zatrudnienie fotografa. Pozostaje jednak pytanie – w jaki sposób wybrać tego najlepszego, który będzie nie tyle sprawnym reporterem, ile będzie potrafił uwiecznić niezwykłą atmosferę tego wyjątkowego dnia?
Wzorować się na najlepszych
Przede wszystkim, aby wybrać dobrego fotografa, powinniśmy wiedzieć, jakie zdjęcia są uznawane za „dobre” i czego możemy oczekiwać po zdjęciach ślubnych. Jeżeli nie mamy wiedzy na ten temat, najlepiej jest obejrzeć prace najlepszych fotografów na świecie, dostępne pod adresem www.wpja.pl. Oglądając je, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakoś ujęć, ale też na sposób ich obróbki oraz na jakość. Dzięki temu będziemy w stanie obiektywnie ocenić fotografie ludzi, których planujemy zatrudnić, a także będziemy wiedzieć, o co ich pytać i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Polecenia od znajomych
Mając już wiedzę na temat naszych oczekiwań oraz możliwości, jakie oferuje współczesna fotografia, możemy zasięgnąć porady naszych krewnych i znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z usług profesjonalnych fotografów. Warto zebrać namiary na kilku (przynajmniej trzech) różnych fotografów, by móc porównać ich prace oraz ceny. Pamiętajmy też, że to, co podoba się naszym znajomym i co oni uznają za „dobre zdjęcie”, niekoniecznie musi podobać się nam. Co bardzo istotne, ważnym parametrem w trakcie wyboru fotografa jest nie tylko jakość jego prac, ale też jego osobowość oraz to, w jaki sposób układa się współpraca. Jeśli fotograf będzie doskonałym profesjonalistą, ale będzie niemiły czy opryskliwy i będzie lekceważył nasze polecenia, bo przecież zna się lepiej, z pewnością nie będziemy z niego zadowoleni.
Polowanie na okazje
Warto też zapytać ludzi, którzy polecają nam fotografa, w jaki sposób podchodzi on do poszczególnych ujęć. Dobry fotograf nie będzie ustawiał Państwa Młodych oraz gości, ale będzie starał się być praktycznie niewidoczny w trakcie uroczystości i będzie z ukrycia polował na najlepsze ujęcia. Dzięki temu zdjęcia wyjdą znacznie bardziej naturalnie, chociaż oczywiście dla fotografa będzie to oznaczało znacznie więcej pracy i zmarnowanych ujęć. Dobry profesjonalista będzie również sam wiedział jakie momenty należy uwiecznić. Poza oczywistymi ujęciami, jakimi są moment ślubu czy powitanie Młodych przez rodziców, zrobi więc zdjęcia mniej oficjalne, ale pozwalające na oddanie ducha uroczystości – nawet, jeśli będą to ujęcia bardzo nietypowe, np. poprawianie fryzury przez Pannę Młodą czy otwieranie butelki przez teścia.
Ważna rozmowa
Prace fotografa możemy oglądnąć w albumie znajomych lub w Internecie, ale pamiętajmy, że nic nie zastąpi osobistego spotkania i rozmowy. Warto odbyć ją w dwóch turach - w czasie pierwszego spotkania obejrzeć prace, zapytać o cennik i ocenić osobowość oraz profesjonalizm fotografa, a następnie, po przeanalizowaniu w ten sposób kilku kandydatów, wybrać się na kolejną rozmowę z najlepszym z nich. W trakcie drugiej rozmowy musimy ustalić (najlepiej na piśmie) wszelkie szczegóły, dotyczące naszych oczekiwań, a także ilości i jakości zdjęć, godzin pracy fotografa oraz możliwości otrzymania części zdjęć w formie elektronicznej.