Ślub w plenerze

Zorganizowanie  ślubu oraz wesela w plenerze stanowi spore wyzwanie, ale niezapomniane wrażenia, jakie pozostają po takim wydarzeniu, sprawiają, iż coraz więcej par decyduje się na taką właśnie formę celebrowania swojego wyjątkowego dnia.

Ślub i wesele w plenerze oznaczają też znacznie większą przestrzeń dla gości oraz dają doskonałe pole do popisu dla fotografa czy kamerzysty. Na świeżym powietrzy znacznie łatwiej jest też zorganizować atrakcje, jakie mogą uświetnić to wyjątkowe wydarzenie, a więc na przykład pokaz fajerwerków, wypuszczenie białych gołębi czy ciekawe zabawy dla gości.

Aby jednak wrażenia były nie tyle niezapomniane, ile pozytywne, wszystko musi zostać odpowiednio zaplanowane i dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Jak zatem należy zabrać się do organizacji ślubu i wesela na łonie przyrody, a przede wszystkim – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę to, na co absolutnie nie mamy wpływu, czyli pogodę. W naszej szerokości geograficznej oznacza to, że ślub i wesele w plenerze mają szanse się  udać jedynie w lecie. Oczywiście, można próbować organizacji tego typu imprezy również późna wiosną lub wczesną jesienią, ale zawsze pozostaje ryzyko, że pogoda zniweczy nasz misternie przygotowany plan i Państwo Młodzi oraz goście będą uciekać w popłochu do najbliższej remizy. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni pogody, najlepiej więc będzie wybrać miejsce, które w razie czego zapewni nam alternatywę – np. wspomnianą remizę lub odpowiednio duży dom.

Poza tym, należy odpowiednio oszacować koszty. Teoretycznie, tego typu wesele powinno być tańsze niż impreza w hotelu lub restauracji, ale w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. O ile w lokalu mamy zapewnione takie rzeczy, jak podłoga, nagłośnienie czy catering, o tyle na łonie przyrody o wszystkie te parametry (oraz o wiele innych) musimy zatroszczyć się sami.

Ślub i wesele w plenerze najlepiej jest zorganizować w specjalnych namiotach, jakimi często dysponują lokale specjalizujące się w organizacji wesel. W takim przypadku, poza profesjonalnymi namiotami i sprzętem, lokal prawdopodobnie dysponuje również odpowiednio przeszkoloną załogą, dla której obsługa wesela plenerowego nie będzie stanowić żadnej nowości, więc całość imprezy przebiegnie znacznie sprawniej.  Oczywiście, ślub, a także wesele, można zorganizować nawet na działce czy w ogrodzie – oczywiście pod warunkiem, że jest tam odpowiednio dużo miejsca.  

Ślub i wesele w plenerze, podobnie, jak te odbywające się w lokalu, wymagają dopełnienia szeregu formalności. Zgodnie z polskim prawem, ślub cywilny, którego udziela urzędnik, może odbyć się w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie ono licowało z powagą urzędu oraz samej uroczystości. Jeżeli decydujemy się na ślub konkordatowy, warto również odpowiednio wcześnie załatwić wszelkie formalności z Kościołem, aby w ostatniej chwili uniknąć nerwowego biegania i załatwiania spraw formalnych. Pamiętajmy również, ze w trakcie ślubu plenerowego musimy zatroszczyć się o odpowiedni stół dla urzędnika lub ołtarz dla księdza, którzy będą prowadzić uroczystość. W przypadku ślubu konkordatowego, który połączony jest z mszą, musimy też zadbać o klęczniki dla Młodej Pary oraz o zaaranżowanie drogi, którą będzie podążać do ołtarza.

 

 

O serwisie

Poradnik dotyczy organizacji przyjęcia weselnego. Na stronie znajdziesz informacje o tym, jak urządzić wspaniałe wesele bez zbędnych kosztów a żeby wszyscy dobrze się bawili.

Kontakt

kontakt@hotelpzm.pl

Galeria