Ślub i wesele to przede wszystkim wydarzenia o randze osobistej i rodzinnej – ale również spore koszty oraz wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Ile zatem kosztuje ślub i wesele?
Wszystko zależy od naszego rozmachu, ale również od odpowiedniej organizacji, która zaczyna się od ustalenia ślubnego budżetu. Jakie zatem elementy należy w nim uwzględnić?
Po pierwsze – miejsce
Lokalizacja ślubu, a przede wszystkim wesela, ma kluczowe znaczenie dla kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z jego organizacją. Warto wiedzieć, iż cena za tzw. „talerzyk”, czyli za osobę, może być bardzo zróżnicowana. O ile w mniejszych miejscowościach zapłacimy od 120 do 200 PLN za osobę, o tyle w dużych miastach może to już być koszt rzędu 300 PLN.
Wynajęcie lokalu z cateringiem stanowi około 49 proc. całości kosztów, jakie poniesiemy, jest to więc najbardziej istotny parametr. Jeżeli więc mieszkamy w mieście, a planujemy zaprosić duża liczbę gości, to chcąc obciąć koszty całości wesela, warto rozważyć urządzenie go tuż za miastem. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością zapewnienia gościom transportu z kościoła do sali weselnej, jednakże koszt wynajęcia autokaru będzie bez porównania niższy, niż urządzenie wesela w centrum miasta.
Po drugie – stroje Państwa Młodych
Szacuje się, iż koszt sukni dla Panny Młodej stanowi około 13 proc. całości budżetu weselnego, zaś cena garnituru Pana Młodego to kolejne 9 proc. Warto przy tym zauważyć, że o ile Pan Młody prawdopodobnie będzie używał garnituru przy innych okazjach, suknia ślubna jest wydatkiem jednorazowym. Pragnąc nieco obniżyć jej koszt, można rozważyć zakup sukni używanej lub pokusić się o taką, do której przynajmniej dodatki będziemy w stanie wykorzystać przy innych okazjach. Jeżeli na przykład wybierzemy suknię, która nie jest jednolicie biała, mamy możliwość zakupić do niej buty, które również będą w innym kolorze, niż biały, więc będzie można chodzić w nich nie tylko w ten wyjątkowy dzień.
Po trzecie – oprawa multimedialna
Trudno wyobrazić sobie wesele bez muzyki, czy to granej na żywo, czy odtwarzanej przez DJ-a. Oczywiście, wynajęcie DJ-a jest znacznie tańsze, niż zatrudnienie kilkuosobowej orkiestry, jeśli więc zależy nam na dopięciu budżetu, warto rozważyć tę opcję. Szacuje się, iż koszt oprawy muzycznej to średnio 10 proc. całości poniesionych kosztów.
Po czwarte – obrączki i samochód
Na zakup obrączek oraz wynajęcie samochodu musimy poświęcić średnio kolejne 8 proc. budżetu (4 proc. na obrączki i kolejne 4 na transport). O ile niekoniecznie musimy zajechać do ślubu limuzyną – równie dobrze może podwieźć nas kolega, posiadający reprezentacyjny samochód, o tyle na obrączkach nie warto oszczędzać. Są to elementy, które zostają z nami przez resztę życia, warto więc zaszaleć i kupić takie, które naprawdę nam się podobają.