Ślub i wesele należą do najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Wspomnienia z tego dnia pozostają z nami na całe życie, warto więc zatroszczyć się o to, by wszystko było zapięte na ostatni guzik i aby wspomnienia były wyłącznie pozytywne. Wymaga to jednak odpowiedniej organizacji oraz dogrania szeregu rozmaitych szczegółów, które składają się w jedną, doskonale funkcjonującą całość. W jaki zatem sposób należy podejść do organizacji ślubu oraz wesela oraz kiedy najlepiej jest zacząć przygotowania?
Przede wszystkim, aby uniknąć nerwowego biegania i załatwiania wszystkiego na ostatnią chwilę, przygotowania do organizacji ślubu i wesela dobrze jest rozpocząć około 12 miesięcy przed wybraną przez nas datą. Oczywiście, ślub można przygotować w znacznie krótszym czasie – wszystko jednak zależy od tego, na jak duże kompromisy zechcemy pójść i jak bardzo zależy nam na tym, by ten wyjątkowy dzień przebiegał dokładnie po naszej myśli, a nie był sumą przypadków.
KROK 1 – narada bojowa
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest oficjalne spotkanie rodziców i narzeczonych. Niekiedy rodzice Pani i Pana młodego znają się już wcześniej, ale często jest tak, że do pierwszego, oficjalnego spotkania dochodzi dopiero wówczas, gdy dzieci podejmą decyzję o ślubie. Takie spotkanie pozwoli nie tylko poznać się ludziom, których dzieci zdecydowały się wspólnie iść przez życie, ale też pomoże przełamać pierwsze lody i sprawi, że atmosfera na weselu będzie znacznie bardziej swobodna i przyjazna. Narada umożliwi też wyartykułowanie oczekiwań, jakie obie rodziny wiążą z weselem, z liczbą gości, z charakterem całej uroczystości itp. Pamiętajmy, że jest to pierwsze spotkanie, więc nie należy oczekiwać, iż zapadną na nim wiążące decyzje co do faktu, czy zapraszać ciotkę Hanię, albo nielubianego stryje i jego siedmioro dzieci. Chodzi jedynie o to, by delikatnie wybadać, jak druga strona wyobraża sobie całą uroczystość, jak liczną ma rodzinę, a także jakie są jej możliwości finansowe. Pamiętajmy bowiem, że wesele oznacza znaczne koszty i nie zawsze obie strony dysponują odpowiednimi środkami. Nie warto narzucać komuś na siłę hucznego wesela, jeżeli zwyczajnie go na to nie stać i odwrotnie – jeśli druga strona ma znacznie większe środki i oczekiwania, to może należy pomyśleć nad jakimś kompromisem. Przede wszystkim jednak, warto zbudować pozytywne, sympatyczne relacje, które z pewnością będą owocowały w przyszłości, a być może zaowocują nawet nową przyjaźnią.
KROK 2 – planowanie budżetu
Mając już pojęcie o możliwościach finansowych obu stron, powinniśmy zastanowić się nad budżetem naszego wesela. Warto przy tym spokojnie i bez zbędnych emocji przyjrzeć się, jak wygląda struktura obu rodzin oraz ilu gości absolutnie musimy zaprosić, a ilu byśmy chcieli. W przypadku, gdy pomiędzy rodzinami obojga młodych występują znaczne dysproporcje w liczbie gości, bo np. przyszli teściowie pochodzą z wielodzietnych rodzin i nie wyobrażają sobie nie zaprosić rodzeństwa na wesele swojego dziecka, zaś druga strona planuje zaprosić jedynie kilku krewnych, warto rozważyć opcję, gdzie każdy płaci za „swoich” gości. Ustalanie listy gości niemal zawsze stanowi spore wyzwanie, co jednak należy potraktować, jako ćwiczenie w dochodzeniu do kompromisów, co w przyszłym, wspólnym życiu, od czasu do czasu będzie miało miejsce. Należy też zastanowić się, która strona ponosić będzie koszty wspólne, takie, jak muzyka, obrączki, tort weselny itp., a także w jakim stopniu Państwo Młodzi płaca za organizację wesela, a w jakim czynią to ich rodzice. Pamiętajmy przy tym, że strona, która płaci więcej, będzie chciała mieć większy wpływ na organizację całości imprezy, czemu zresztą trudno się dziwić. Kluczem do sukcesu jest tu cierpliwość i zrozumienie dla pragnień oraz zobowiązań drugiej strony, a także umiejętność ustąpienia ze swojego stanowiska gdy widzimy, że obstawanie przy nim prowadzi jedynie do konfliktów.
KROK 3 – rezerwacja terminów
Kiedy wiemy już, czego oczekujemy i jak duże będzie nasze wesele, możemy przystąpić do poszukiwań odpowiedniej sali weselnej oraz kościoła. Co bardzo istotne, powinniśmy zacząć od sali – o ile w jednej świątyni może się odbyć kilka ślubów w ten sam dzień, o tyle sala weselna wynajmowana jest na całą noc. Szukając sali, warto też wziąć pod uwagę możliwość zorganizowania noclegów dla gości, którzy przyjadą z daleka, a także dopytać o szereg szczegółów, takich, jak klimatyzacja, nagłośnienie, catering, możliwość zorganizowania dodatkowych atrakcji, powitania dla Pary Młodej itp. Wszystko to są szczegóły, które mają decydujący wpływ na przebieg i charakter uroczystości, a także – na jej cenę. Wybierając kościół, warto zwrócić uwagę na to, by był zlokalizowany w niewielkiej odległości od sali weselnej lub, gdy będzie nieco dalej, można było w łatwy sposób do niej dojechać; warto też rozważyć zapewnienie gościom transportu w postaci autokaru czy busów.